Şehzade Cihangir Dönemi ve Hayatı
15 Mayıs 2024

Şehzade Cihangir Dönemi ve Hayatı

Şehzade Cihangir, 1531 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Osmanlı Padişahı olan I. Süleyman'ın, Hürrem Sultan'dan olan beşinci oğludur. Fiziksel rahatsızlıkları olması sebebiyle sancak istememiştir. Çok az sayıda sefere katılmıştır.

Şehzade Cihangiri rahatsızlığından ötürü, öz kardeşleri dahi dışlamıştır. Şehzade Cihangiri dışlamayan ve ona öz kardeşlerinden daha çok sevgi gösterip iyi davranan ağabeyi, Şehzade Mustafa olmuştur. Şehzade Cihangir ruhen, duygusal bir karaktere sahip iken; fiziksel olarak da çok zayıf bir yapıya sahip idi. Doğuştan kambur olarak dünyaya gelen Cihangir için, babası Sultan Süleyman, ona cihanı sırtında taşıyan kişi manasına gelen, Cihangir adını vermiştir. Şehzade Cihangir de öz kardeşlerinden daha fazla Şehzade Mustafa'yı sevmiştir. Şehzade Mustafa'nın Sultan Süleyman'a karşı çıkması bahane gösterilerek öldürülmesinin ardından, aynı yıl ağabeyinin acısına dayanmayan Şehzade Cihangir de Halep de ölmüştür. Kendisi bir yazı ustası olup, aynı zamanda Zarifimahlasını kullanan bir şairdir.

Ağabeyi Şehzade Mustafa'nın boğdurulduğu esnada, o da babasının çadırında olduğundan dolayı, olayı en yakından yaşayan kişilerden biri olmuştur. Bu, onun ruhunda öylesine fazla bir hasar bırakmıştır ki, idam sonrası düştüğü büyük melankoli sonucunda, daha fazla dayanamayarak, babasıyla Halep'e vardıklarında, yani 1553 senesinde ölmüştür.

İstanbul Beyoğlu'nda bulunan Cihangir mahallesi, bu ismini Şehzade Cihangir'den almıştır. Babası Sultan Süleyman, bu yeri onun adına kurdurmuş olup, yine aynı yere, cami, imarethane, tekke ve türbe yaptırmıştır. Şehzade Cihangir'in kabri, İstanbul'daki Şehzadebaşı Cami'sinde bulunan, ağabeyi olan Şehzade Mehmed'in yanı başında bulunmaktadır.

Şehzade Cihangir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Şehzade Mahmud Dönemi ve Hayatı

Şehzade Mahmud Dönemi ve Hayatı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şehzade Korkut Hayatı ve Dönemi

Şehzade Korkut Hayatı ve Dönemi

Şehzade Murat Dönemi ve Hayatı

Şehzade Murat Dönemi ve Hayatı

Şehzade Abdullah Hayatı

Şehzade Abdullah Hayatı

Şehzade Ömer Dönemi ve Özellikleri

Şehzade Ömer Dönemi ve Özellikleri

Şehzade Selim Dönemi ve Hayatı

Şehzade Selim Dönemi ve Hayatı